VS-20TQ045S-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-20TQ045S-M3
VS-20TQ045S-M3
Part Number
VS-20TQ045S-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO263AB
Data sheet
VS-20TQ045S-M3.pdf
Delivery Services
VS-20TQ045S-M3
Comments
    VS-20TQ045S-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2.7mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F 1400pF @ 5V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C