VS-25ETS08S-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-25ETS08S-M3
VS-25ETS08S-M3
Part Number
VS-25ETS08S-M3
Description
DIODE GEN PURP 800V 25A TO263AB
Data sheet
VS-25ETS08S-M3.pdf
Delivery Services
VS-25ETS08S-M3
Comments
    VS-25ETS08S-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800V
    Current - Average Rectified (Io) 25A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.14V @ 25A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 800V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C