VS-30BQ040-M3/9AT
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-30BQ040-M3/9AT
VS-30BQ040-M3/9AT
Part Number
VS-30BQ040-M3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 3.0A SMC
Data sheet
VS-30BQ040-M3/9AT.pdf
Delivery Services
VS-30BQ040-M3/9AT
Comments
    VS-30BQ040-M3/9AT Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530mV @ 3A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 40V
    Capacitance @ Vr, F 230pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package SMC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C