VS-30ETH06SPBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
VS-30ETH06SPBF
VS-30ETH06SPBF
Part Number
VS-30ETH06SPBF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE ULTRA FAST 600V 30A D2PAK
Data sheet
VS-30ETH06SPBF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
VS-30ETH06SPBF
Comments
    VS-30ETH06SPBF Specifications
    Package-
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr50 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)30A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.6 V @ 30 A