VS-6TQ035HN3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-6TQ035HN3
VS-6TQ035HN3
Part Number
VS-6TQ035HN3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 6A TO220AC
Data sheet
VS-6TQ035HN3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-6TQ035HN3
Comments
    VS-6TQ035HN3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35V
    Current - Average Rectified (Io) 6A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600mV @ 6A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 800µA @ 35V
    Capacitance @ Vr, F 400pF @ 5V, 1MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C