VS-6TQ040S-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-6TQ040S-M3
VS-6TQ040S-M3
Part Number
VS-6TQ040S-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 6A TO263AB
Data sheet
VS-6TQ040S-M3.pdf
Delivery Services
VS-6TQ040S-M3
Comments
    VS-6TQ040S-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 6A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600mV @ 6A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 800µA @ 40V
    Capacitance @ Vr, F 400pF @ 5V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C