VS-8EWS12STR-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-8EWS12STR-M3
VS-8EWS12STR-M3
Part Number
VS-8EWS12STR-M3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE RECTIFIER 1200V 8A DPAK
Data sheet
VS-8EWS12STR-M3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-8EWS12STR-M3
Comments
    VS-8EWS12STR-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V (1.2kV)
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 8A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 1200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Supplier Device Package D-PAK (TO-252AA)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C