VS-8TQ080STRRHM3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-8TQ080STRRHM3
VS-8TQ080STRRHM3
Part Number
VS-8TQ080STRRHM3
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO263AB
Data sheet
VS-8TQ080STRRHM3.pdf
Delivery Services
VS-8TQ080STRRHM3
Comments
    VS-8TQ080STRRHM3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80V
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720mV @ 8A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 550µA @ 80V
    Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C