VS-APU6006-N3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-APU6006-N3
VS-APU6006-N3
Part Number
VS-APU6006-N3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE FRED 30A 600V TO-247
Data sheet
VS-APU6006-N3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-APU6006-N3
Comments
    VS-APU6006-N3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2V @ 30A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 45ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 600V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-247-3
    Supplier Device Package TO-247AC
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C