VS-HFA16TB120SHM3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-HFA16TB120SHM3
VS-HFA16TB120SHM3
Part Number
VS-HFA16TB120SHM3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO263AB
Data sheet
VS-HFA16TB120SHM3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-HFA16TB120SHM3
Comments
    VS-HFA16TB120SHM3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V (1.2kV)
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3V @ 16A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 90ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20µA @ 1200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C