VS-HFA25TB60SHM3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-HFA25TB60SHM3
VS-HFA25TB60SHM3
Part Number
VS-HFA25TB60SHM3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE HEXFRED 25A 600V D2PAK
Data sheet
VS-HFA25TB60SHM3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-HFA25TB60SHM3
Comments
    VS-HFA25TB60SHM3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 25A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 25A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20µA @ 600V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C