VSB15L45-M3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VSB15L45-M3/73
VSB15L45-M3/73
Part Number
VSB15L45-M3/73
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7A P600
Data sheet
VSB15L45-M3/73.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VSB15L45-M3/73
Comments
    VSB15L45-M3/73 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 7A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570mV @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F 1430pF @ 4V, 1MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case P600, Axial
    Supplier Device Package P600
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C