VSB20L45-M3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VSB20L45-M3/73
VSB20L45-M3/73
Part Number
VSB20L45-M3/73
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 6.5A P600
Data sheet
VSB20L45-M3/73.pdf
Delivery Services
VSB20L45-M3/73
Comments
    VSB20L45-M3/73 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 6.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.2mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F 2050pF @ 4V, 1MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case P600, Axial
    Supplier Device Package P600
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C