1N2812RB
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N2812RB
1N2812RB
Part Number
1N2812RB
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 14V 50W TO204AD
Data sheet
1N2812RB.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
1N2812RB
Comments
    1N2812RB Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 14V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 50W
    Impedance (Max) (Zzt) 1.2 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 10.6V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 10A
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C