1N2970RB
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N2970RB
1N2970RB
Part Number
1N2970RB
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 6.8V 10W DO213AA
Data sheet
1N2970RB.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
1N2970RB
Comments
    1N2970RB Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 10W
    Impedance (Max) (Zzt) 1.2 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 5.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 2A
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C