1N3015RB
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N3015RB
1N3015RB
Part Number
1N3015RB
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 200V 10W DO213AA
Data sheet
1N3015RB.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
1N3015RB
Comments
    1N3015RB Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 10W
    Impedance (Max) (Zzt) 300 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 152V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 2A
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C