1N4735CPE3/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N4735CPE3/TR12
1N4735CPE3/TR12
Part Number
1N4735CPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL
Data sheet
1N4735CPE3/TR12.pdf
Delivery Services
1N4735CPE3/TR12
Comments
    1N4735CPE3/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 1W
    Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 3V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C