1N4760AP/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N4760AP/TR12
1N4760AP/TR12
Part Number
1N4760AP/TR12
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL
Data sheet
1N4760AP/TR12.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
1N4760AP/TR12
Comments
    1N4760AP/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 1W
    Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 51.7V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C