1N5234BDO35
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5234BDO35
1N5234BDO35
Part Number
1N5234BDO35
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Data sheet
1N5234BDO35.pdf
Delivery Services
1N5234BDO35
Comments
    1N5234BDO35 Specifications
    Part Status Discontinued at Digi-Key
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C