1N5235BDO35
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5235BDO35
1N5235BDO35
Part Number
1N5235BDO35
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35
Data sheet
1N5235BDO35.pdf
Delivery Services
1N5235BDO35
Comments
    1N5235BDO35 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 5V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C