1N5250C-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5250C-TAP
1N5250C-TAP
Part Number
1N5250C-TAP
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Data sheet
1N5250C-TAP.pdf
Delivery Services
1N5250C-TAP
Comments
    1N5250C-TAP Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 15V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 200mA
    Operating Temperature 175°C