1N5280DO35
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5280DO35
1N5280DO35
Part Number
1N5280DO35
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 190V 500MW DO35
Data sheet
1N5280DO35.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
1N5280DO35
Comments
    1N5280DO35 Specifications
    Part Status Discontinued at Digi-Key
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 190V
    Tolerance ±20%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 2400 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 144V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C