1N5385B/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5385B/TR12
1N5385B/TR12
Part Number
1N5385B/TR12
Description
DIODE ZENER 170V 5W AXIAL
Data sheet
1N5385B/TR12.pdf
Delivery Services
1N5385B/TR12
Comments
    1N5385B/TR12 Specifications
    Part Status Obsolete
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 170V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 5W
    Impedance (Max) (Zzt) 380 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 122V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 1A
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C