1N5927BP/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5927BP/TR12
1N5927BP/TR12
Part Number
1N5927BP/TR12
Description
DIODE ZENER 12V 1.5W DO204AL
Data sheet
1N5927BP/TR12.pdf
Delivery Services
1N5927BP/TR12
Comments
    1N5927BP/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 6.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 9.1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C