1N5932BP/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5932BP/TR8
1N5932BP/TR8
Part Number
1N5932BP/TR8
Description
DIODE ZENER 20V 1.5W DO204AL
Data sheet
1N5932BP/TR8.pdf
Delivery Services
1N5932BP/TR8
Comments
    1N5932BP/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 14 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 15.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C