1N5938CPE3/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5938CPE3/TR8
1N5938CPE3/TR8
Part Number
1N5938CPE3/TR8
Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL
Data sheet
1N5938CPE3/TR8.pdf
Delivery Services
1N5938CPE3/TR8
Comments
    1N5938CPE3/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 38 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 27.4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C