1N5945P/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
1N5945P/TR12
1N5945P/TR12
Part Number
1N5945P/TR12
Description
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL
Data sheet
1N5945P/TR12.pdf
Delivery Services
1N5945P/TR12
Comments
    1N5945P/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68V
    Tolerance ±20%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 120 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 51.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C