2EZ10D5/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ10D5/TR8
2EZ10D5/TR8
Part Number
2EZ10D5/TR8
Description
DIODE ZENER 10V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ10D5/TR8.pdf
Delivery Services
2EZ10D5/TR8
Comments
    2EZ10D5/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 7.6V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C