2EZ11D5/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ11D5/TR12
2EZ11D5/TR12
Part Number
2EZ11D5/TR12
Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ11D5/TR12.pdf
Delivery Services
2EZ11D5/TR12
Comments
    2EZ11D5/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 8.4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C