2EZ12D/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ12D/TR12
2EZ12D/TR12
Part Number
2EZ12D/TR12
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ12D/TR12.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
2EZ12D/TR12
Comments
    2EZ12D/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
    Tolerance ±20%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 4.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 9.1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C