2EZ15D5/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ15D5/TR12
2EZ15D5/TR12
Part Number
2EZ15D5/TR12
Description
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ15D5/TR12.pdf
Delivery Services
2EZ15D5/TR12
Comments
    2EZ15D5/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 11.4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C