2EZ5.6D/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ5.6D/TR12
2EZ5.6D/TR12
Part Number
2EZ5.6D/TR12
Description
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ5.6D/TR12.pdf
Delivery Services
2EZ5.6D/TR12
Comments
    2EZ5.6D/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6V
    Tolerance ±20%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C