2EZ8.2D5E3/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ8.2D5E3/TR8
2EZ8.2D5E3/TR8
Part Number
2EZ8.2D5E3/TR8
Description
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ8.2D5E3/TR8.pdf
Delivery Services
2EZ8.2D5E3/TR8
Comments
    2EZ8.2D5E3/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 2.3 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 6V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C