2EZ9.1D/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
2EZ9.1D/TR12
2EZ9.1D/TR12
Part Number
2EZ9.1D/TR12
Description
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
Data sheet
2EZ9.1D/TR12.pdf
Delivery Services
2EZ9.1D/TR12
Comments
    2EZ9.1D/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1V
    Tolerance ±20%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 7V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C