3EZ10D2/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
3EZ10D2/TR12
3EZ10D2/TR12
Part Number
3EZ10D2/TR12
Description
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL
Data sheet
3EZ10D2/TR12.pdf
Delivery Services
3EZ10D2/TR12
Comments
    3EZ10D2/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 3W
    Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 7.6V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C