3EZ16D2E3/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
3EZ16D2E3/TR8
3EZ16D2E3/TR8
Part Number
3EZ16D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Data sheet
3EZ16D2E3/TR8.pdf
Delivery Services
3EZ16D2E3/TR8
Comments
    3EZ16D2E3/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 3W
    Impedance (Max) (Zzt) 5.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 12.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C