3EZ5.1D10/TR8
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
3EZ5.1D10/TR8
3EZ5.1D10/TR8
Part Number
3EZ5.1D10/TR8
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 5.1V 3W DO204AL
Data sheet
3EZ5.1D10/TR8.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
3EZ5.1D10/TR8
Comments
    3EZ5.1D10/TR8 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1V
    Tolerance ±10%
    Power - Max 3W
    Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C