3EZ6.2D5/TR12
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
3EZ6.2D5/TR12
3EZ6.2D5/TR12
Part Number
3EZ6.2D5/TR12
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL
Data sheet
3EZ6.2D5/TR12.pdf
Delivery Services
3EZ6.2D5/TR12
Comments
    3EZ6.2D5/TR12 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 3W
    Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 3V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C