BZD27C3V6P-E3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZD27C3V6P-E3-08
BZD27C3V6P-E3-08
Part Number
BZD27C3V6P-E3-08
Data sheet
BZD27C3V6P-E3-08.pdf
Delivery Services
BZD27C3V6P-E3-08
Comments
    BZD27C3V6P-E3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6V
    Tolerance -
    Power - Max 800mW
    Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C