BZG03C30TR3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZG03C30TR3
BZG03C30TR3
Part Number
BZG03C30TR3
Description
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Data sheet
BZG03C30TR3.pdf
Delivery Services
BZG03C30TR3
Comments
    BZG03C30TR3 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30V
    Tolerance -
    Power - Max 1.25W
    Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 22V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 500mA
    Operating Temperature 150°C