BZM55B7V5-TR
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZM55B7V5-TR
BZM55B7V5-TR
Part Number
BZM55B7V5-TR
Data sheet
BZM55B7V5-TR.pdf
Delivery Services
BZM55B7V5-TR
Comments
    BZM55B7V5-TR Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5V
    Tolerance -
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 5V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C