BZT52B51-E3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZT52B51-E3-08
BZT52B51-E3-08
Part Number
BZT52B51-E3-08
Description
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Data sheet
BZT52B51-E3-08.pdf
Delivery Services
BZT52B51-E3-08
Comments
    BZT52B51-E3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 410mW
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 38V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C