BZT52C47-HE3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZT52C47-HE3-08
BZT52C47-HE3-08
Part Number
BZT52C47-HE3-08
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Data sheet
BZT52C47-HE3-08.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
BZT52C47-HE3-08
Comments
    BZT52C47-HE3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 410mW
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 35V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C