BZT55C4V3-GS18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZT55C4V3-GS18
BZT55C4V3-GS18
Part Number
BZT55C4V3-GS18
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80
Data sheet
BZT55C4V3-GS18.pdf
Delivery Services
BZT55C4V3-GS18
Comments
    BZT55C4V3-GS18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C