BZT55C56-GS18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZT55C56-GS18
BZT55C56-GS18
Part Number
BZT55C56-GS18
Description
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80
Data sheet
BZT55C56-GS18.pdf
Delivery Services
BZT55C56-GS18
Comments
    BZT55C56-GS18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 135 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 43V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C