BZX384B16-G3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX384B16-G3-08
BZX384B16-G3-08
Part Number
BZX384B16-G3-08
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Data sheet
BZX384B16-G3-08.pdf
Delivery Services
BZX384B16-G3-08
Comments
    BZX384B16-G3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 200mW
    Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 11.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C