BZX55B9V1-TR
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX55B9V1-TR
BZX55B9V1-TR
Part Number
BZX55B9V1-TR
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Data sheet
BZX55B9V1-TR.pdf
Delivery Services
BZX55B9V1-TR
Comments
    BZX55B9V1-TR Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 6.8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C