BZX55C5V1-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX55C5V1-TAP
BZX55C5V1-TAP
Part Number
BZX55C5V1-TAP
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Data sheet
BZX55C5V1-TAP.pdf
Delivery Services
BZX55C5V1-TAP
Comments
    BZX55C5V1-TAP Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 35 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C