BZX55C62-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX55C62-TAP
BZX55C62-TAP
Part Number
BZX55C62-TAP
Description
DIODE ZENER 62V 500MW DO35
Data sheet
BZX55C62-TAP.pdf
Delivery Services
BZX55C62-TAP
Comments
    BZX55C62-TAP Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 47V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C