BZX84B36-G3-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX84B36-G3-18
BZX84B36-G3-18
Part Number
BZX84B36-G3-18
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Data sheet
BZX84B36-G3-18.pdf
Delivery Services
BZX84B36-G3-18
Comments
    BZX84B36-G3-18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 300mW
    Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 25.2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C